Jaworzno liderem e-mobilności?

We wtorek, 14 marca, odbyła się debata o e-moblności. Nasze miasto zostało przedstawione jako potencjalny lider tego typu rozwiązań w transporcie, nie tylko pasażerskim. 

Panel dyskusyjny został poprzedzony zamkniętymi warsztatami, których wyniki zostały zaprezentowane podczas debaty. Mieszkańcy zainteresowani tematem mogli na własne oczy zobaczyć samochody elektryczne zaparkowane przed siedzibą Teatru Sztuk w Jaworznie, gdzie odbywały się warsztaty a następnie panel dyskusyjny. Spotkanie poprowadził dziennikarz „Gazety Wyborczej”, Przemysław Jedlecki. W debacie wzięli udział: prezydent Paweł Silbert, Zenon Torba - wiceprezes PKM Jaworzno, Rafał Zajas - regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Solaris Bus and Coach, prof. Jakub Bernatt - dyrektor Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych “Komel”, Jędrzej Dąbrowski - dyrektor Ele - DriveCo, Kacper Winiarczyk - dyrektor generalny Uber Polska oraz Anna Badeńska z Urzędu Miasta Wrocław. 

Goście debaty zwracali uwagę na oszczędności eksploatacyjne w pojazdach elektrycznych oraz zalety wynikające z rezygnacji z posiadania na rzecz wypożyczania pojazdów takich jak samochody, rowery a nawet hulajnogi czy deskorolki. - Przejechanie 100 km samochodem elektrycznym to koszt ok. 7 złotych - mówił prof. Jakub Bernatt - dyrektor Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych “Komel”. - Trzeba również pamiętać, że w samochodzie elektrycznym zmniejszają się koszty eksploatacji, np. wymiana oleju, pasków rozrządu itp. 
W czasie debaty rozważano zalety pojazdów elektrycznych oraz możliwości wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w Jaworznie. Jeden z Zastępców Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, Tomasz Tosza, jeszcze w czasie warsztatów snuł wizje, by po ulicach naszego miasta jeździły autonomiczne pojazdy, o czym wjeżdżających do Jaworzna informowałyby specjalne tablice. Natomiast prezydent Silbert zwrócił uwagę, że w krajach zachodnich posiadanie samochodu i korzystanie z niego w mieście bywa postrzegane jako „obciach”, ponieważ przyszłość należy do transportu zbiorowego i wypożyczalni pojazdów. Nie zabrakło wyczerpujących informacji na temat inwestycji w e-busy prowadzonych przez PKM Jaworzno. Sam przewoźnik zadeklarował chęć przetestowania autobusu autonomicznego, jeśli taki pojawi się w Polsce.                                                    

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TWJ Online

Cennik reklam

Gorące Wiadomości


Adres redakcji i biura ogłoszeń:

43-600 Jaworzno, ul. Grunwaldzka 41/3,

tel. 32 747 60 66, e-mail: twj@twj.pl

Wydawca: GPRINT Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! polityka cookies