Komunikacyjny średniak

Ostatnie badania poziomu zadowolenia mieszkańców Jaworzna nie pozostawiają złudzeń - nasze miasto wciąż odstaje od najlepszych. W prestiżowym rankingu badającym zadowolenie

 z komunikacji zwyciężyły Tychy, my musieliśmy zadowolić się pozycją średniaka - 35. miejscem wśród 78 badanych samorządów.

Tym razem badania przeprowadzane były na ogromnej i reprezentacyjnej grupie Polaków. Co zaskakujące, zwyciężyło w nich miasto, które często porównujemy do naszego Jaworzna – równie zielone Tychy.  Raport zrealizowany został na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych przez serwis Otodom we współpracy z OLX. Wzięło w nim udział aż 141 193 respondentów z całej Polski. Otrzymane wyniki zostały dostosowane do struktury mieszkańców Polski pod względem liczby ludności w podziale na województwo i wielkość miejscowości. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowała renomowana, sopocka Agencja Badawcza PBS.
 
Własne badania Jaworzna  
Wyniki badań stoją w sprzeczności z poczynaniami władz miejskich. Jaworznianie dobrze pamiętają zdecydowane wystąpienia prezydenta Pawła Silberta, który twierdził, że jednym z największych atutów naszego miasta jest doskonała i tania komunikacja publiczna, miażdżąco lepsza od tego co oferuje KZK GOP. Tego rodzaju opinie nagłośnione zostały przez niektóre media oraz potwierdzone przez badania przeprowadzane w Jaworznie 14-16 lutego  w 2017 roku przez Instytut Badań Samorządowych. Właśnie wyniki „ Badań postaw i opinii mieszkańców Jaworzna na temat przyłączenia do Związku Metropolitalnego”  mogą lekko szokować.  Według nich, aż 76 procent mieszkańców nie chce przystępować do metropolii. Co ciekawe, tego rodzaju deklaracja powstała na podstawie pytań, które w większości dotyczyły komunikacji publicznej! Czyli dziedziny, którą mieszkańcy Jaworzna sami ocenili dość przeciętnie.
 
Ciekawe jest również to, że torpedujące metropolię opinie wypowiadane przez prezydenta Silberta wzburzyły także samego wojewodę śląskiego, Jarosława Wieczorka. Związany z PiS urzędnik w jednej ze stacji radiowych bardzo krytycznie odniósł się do poczynań włodarza Jaworzna, Pawła Silberta.
 
Rzetelny raport
Autorzy ogólnopolskiego raportu poprosili ankietowanych o ustosunkowanie się do stwierdzenia: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy i szkoły” i poprosili ich, aby ocenili tę wypowiedź w skali od 1-7, gdzie 1 oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 „w pełni się zgadzam”. 
 
Najwyższe miejsce, wśród miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) zajęły Tychy, które zaledwie o jedną setną wyprzedziły doskonale skomunikowaną Gdynię. Trzecie miejsce przypadło w udziale Chorzowowi. Jaworzno wyprzedzone zostało jeszcze przez Sosnowiec (27 miejsce), Zabrze (22), Świętochłowice (17), Siemianowice-Śląskie (16), Bielsko-Białą (14), Bytom (13), Gliwice (11), Rudę Śląską (6) oraz Piekary Śląskie (4). W większości tych miast za transport publiczny odpowiada KZK GOP.
 
I co prawda daleko za nami zostały Mysłowice czy Będzin, ale nie jest to chyba powód do dumy.
 
Wśród miast wojewódzkich zwyciężyły Katowice przed Warszawą i Szczecinem.
Rafał Nowak
 
Pierwsza dziesiątka rankingu:
 
1. Tychy - 6,09
2. Gdynia - 6,08
3. Chorzów - 6,00
4. Piekary Śląskie - 5,96
5. Toruń - 5,96
6. Ruda Śląska - 5,95
7. Białystok - 5,92
8. Piła - 5,90
9. Żory - 5,88
10. Stalowa Wola - 5,87
(…)
35. Jaworzno - 5,68
66. Mysłowice - 5,60
78. Będzin - 4,94

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TWJ Online

Cennik reklam

Gorące Wiadomości


Adres redakcji i biura ogłoszeń:

43-600 Jaworzno, ul. Grunwaldzka 41/3,

tel. 32 747 60 66, e-mail: twj@twj.pl

Wydawca: GPRINT Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! polityka cookies